Aborre tur i Davinde sø med Savage Gear

Aborre tur i Davinde sø med Savage Gear

Tag med på fisketur, med Team Savage Gear og Go Fishing i Davinde sø på Fyn!

Onsdag den 21. Maj kl. 16-20

Nu har du mulighed for at blive introduceret til aborrefiskeriet af de bedste i feltet.. Vi har teamet op med Jakob fra Pure Fishing / Savage Gear, samt de to unge superfiskere Oliver og Benjamin fra Team Savage Future.

Dette arrangement er gratis og du skal blot møde op ved Davinde sø med dit eget fiskegrej.

Her er mulighed for at få hjælp til at blive rigget op med det helt rigtige endegrej til søens store aborre. Vi har lidt grej med og viser dig hvordan du bedst overlister de stribede rovfisk søen gemmer på. Du lærer alle de moderne teknikker så du kan fiske gennem grøde uden problemer og præsentere din agn perfekt for fiskene.

Vi hjælper dig med at rigge det perfekte rig op til dit aborre fiskeri denne aften.

Vi anbefaler at du har en spinnestang med let kastevægt med ( 5-15 gr. ) samt tynd fletline på hjulet. - Kom glad så hjælper vi dig til succes!

Husk er du i tvivl om hvilket grej du skal bruge, så kig forbi butikken så hjælper vi dig gerne alle ugens dage.

Lidt info om Davinde sø:

Davinde sø er en stor sø, med massere af siv og dybe kanter, virkelig noget rovfiskene godt kan lide. Søen rummer både store aborre og gedder, så du er velkommen til at medbringe dit grej til begge fiskearter.

For at få det optimale ud af dagen, anbefaler vi at du som minimum har gummistøvler på, og meget gerne waders eller skridtstøvler, så du kan fiske alle pladser i søen

Det er gratis at fiske i søen til dette arrangement. Men hvis du vil komme igen en anden dag, så skal du enten være medlem af Odense sportsfisker klub eller købe et årskort til Tarup-Davinde fiske sammenslutningen til kun kr. 50,- årligt.

Se mere her:

Odense Sportsfisker klub
Tarup-Davinde fiske Sammenslutning

 

Parkering: Parkeringspladsen ved Davinde søvej

Find parkering her!

Vi er at finde ved nede ved søen og klar til at hjælpe dig..

Find Savages Gear gutterne her!

Produkter fra historien